Húsmentes napokra, vegetáriánusok számára, de akár a magasabb vitamin- és rostbevitel elérése céljából is tökéletes választás lehet az ázsiai konyha kedvelői számára az a gombás-padlizsános rizs, amelynek receptjét alább osztom meg a kedves olvasóval.
Mind a gomba, mind pedig a padlizsán kiváló forrása a vitaminok és ásványi anyagok széles tárházának, emellett rosttartalmuk is nagyban hozzájárulhat a napi ajánlott rostbevitel könnyed és természetes fedezéséhez.
Ráadásul a két fő összetevő által nyújtott ízélmény a kínai konyha jellegzetes ízvilágával kiegészítve ugyancsak nagyszerű azok számára, akik szívesen fogyasztják az ázsiai jellegű fogásokat. A körethez basmati rizst ajánlok B-vitamin tartalma és magasabb rosttartalma miatt, azonban jázminrizzsel is kiváló lesz a végeredmény. (A fotózott ételhez éppen barna rizst készítettem, ami szintén megfelelő választás lehet.)
Hozzávalók a kínai jellegű gombás-padlizsános rizs elkészítéséhez:
Marinálószósz hozzávalói:
- Negyed csésze hígabb méz (a szósz mennyiségének növelése érdekében kevés meleg vízzel lehet hígítani)
- Két-három evőkanál rizsecet
- Kettő-négy gerezd késheggyel összetört fokhagymagerezd
- Fél-háromnegyed csésze világos szójaszósz (sötét szójaszószból érdemes picit kevesebbet tenni kezdetnek, majd ízlés szerint dönteni arról, kell-e még bele)
- Reszelt gyömbér – ízlés szerint, de fél teáskanálnyit javaslok kezdetnek
- Frissen őrölt fekete bors
- 2 evőkanál édes chiliszósz
- Kevés friss chili apróra vágva (ízlés szerint)
Egyéb hozzávalók:
- 1 csésze basmati rizs vagy jázminrizs ízlés szerint elkészítve
- Egy csésze megpucolt és szeletelt csiperke gomba
- 1-2 darab padlizsán megmosva és felkockázva
- Egy evőkanál keményítő
- 2 evőkanál szezámolaj
- Két kisebb zöldhagyma karikázva (a zöld része is)
- Szezámmag a dekoráláshoz
Elkészítés:
- A szósz elkészítéséhez egy zárható tetejű tálban vagy ételtároló dobozban keverjük össze alaposan az összetevőket.
- A felszeletelt/felkockázott zöldségeket helyezzük a szószba, keverjük el úgy, hogy mindenhová jusson némi szósz, majd hagyjuk hűvös helyen állni őket nagyjából egy óráig.
- Eközben nekiláthatunk a rizs elkészítésének.
- Egy nagyobb serpenyőben kezdjük pirítani a szezámolaj hozzáadásával a zöldségeket, majd – amikor már láthatóan kezdenek puhulni és vizet ereszteni magukból – öntsük hozzájuk a marináláshoz használt szósz esetlegesen kimaradt részét is. Közben borssal fűszerezzük.
- Ahogyan a zöldségek megpuhultak, kevés folyadékban oldjuk fel csomómentesen a keményítőt, s ezt adjuk hozzá folyamatos keverés mellett a zöldséges „raguhoz”.
- Tálaláskor a rizs mellé vagy a rizsre kanalazott ragut szórjuk meg a karikázott zöldhagymával és tetszés szerint szezámmaggal.